fbpx

Roršahov test

Roršahov test je jedan najpoznatijih i najpreciznijih testova za dijagnostiku dubinskih slojeva ličnosti. Dobio je naziv po švajcarskom psihijatru Hermanu Roršahu.

Ovaj test spada u grupu projektivnih testova. Pri čemu kroz kontinuiran i nesvestan psihološki proces ličnost otkriva svoje dinamičke i strukturalne osobine, te je odlično sredstvo za utvrđivanje psihičkog i emotivnog stanja pacijenta.

Kako je nastao Roršahov test?

Upotreba „dvosmislenog dizajna“ za procenu ličnosti pojedinca je ideja koja seže još od Leonarda da Vinčija i Botičelija. Njome se bavio i francuski psiholog Alfred Bine kao testom za ispitivnje kreativnosti.

Međutim, tek je Roršah napravio prvi sistematski pristup ove vrste. Čuveni psihijatar je 1917. godine postao svestan koliko je značajan rad švajcarskog psihijatra Hensa koji je koristio mastilo za analizu fantazija pacijenata. Vođen njegovom idejom, a pod uticajem savremenika Karla Junga, koji je koristio testove udruživanja reči kako bi analizirao ono nesvesno kod pacijenata, stvorio je svima dobro poznati „mastilo test“.

Test je bio sastavljen od 10 inkblot kartica, koje je izabrao po dijagnostičkoj vrednosti nakon eksperimentisanja sa nekoliko stotina mrlja. Ove kartice Roršah je pokazivao svojim pacijentima, a zatim beležio odgovore onog što su videli na njima. Na osnovu proučavanja 300 mentalnih pacijenata i 100 kontrolnih subjekata, 1921. godine zaključke je predstavio u svojoj knjizi „Psihodijagnostika“. Nažalost, Herman je sledeće godine iznenada preminuo, te nije doživeo da vidi upotrebu projektivnog testa koji je osmislio.

Kako je Roršahov test još tada izazvao veliku pažnju naučnika, po njegovoj smrti Semjuel Bek, Bruno Klopfer i mnogi drugi nastojali su da ga usavrše. Ujedno i da popularizuju projektivne testove ličnosti. Dok je Džon E. Eksner sažeo neke od njihovih ideja u sveobuhvatni sistem, pokušavajući da ocenjivanje bude statistički rigoroznije.

Ono što je posebno interesantno jeste činjenica da Roršah nikada nije nameravao da se mrlje od mastila koriste kao opšti test ličnosti, već je test razvio kao alat za dijagnozu šizofrenije. Tek 1939. godine test je korišćen kao projektivni test ličnosti.

Kako se primenjuje Roršahov test?

Roršahov test se sastoji od 10 kartica sa mrljama – 5 crno-belih, 2 crno-crvene, a 3 su šarene, bez crne boje. Svaka ima posebno značenje.

Nakon predstavljanja kartice, psiholog pita klijenta šta vidi na njoj. Dvosmislenu sliku možete tumačiti kako god želite, čak i da je sagledavate iz različitih uglova, okrećući je naopačke ili bočno. Takođe, možete da se fokusirate na sliku kao celinu, samo na određene njene delove ili, pak, na beli prostor koji je okružuje. Posle odgovara, psiholog će postaviti dodatna pitanja kako bi vas podstakao da detaljnije opišete svoja zapažanja.

Odgovori, zapažanja, pa i objašnjenja onog što ste videli u mrljama se beleže i analiziraju. Zatim se uz pomoć matematičkih proračuna dobija rezultat.

Ukoliko vas mrlja ni na šta nije asocirala, te ne možete reći šta vidite na slici, to može značiti da je objekat prikazan na kartici blokiran u vašem umu ili da je odgovarajuća slika povezana u podsvesti sa temom o kojoj ne želite da razgovarate u tom trenutku.

Tumačenje Roršahov testa je složen proces

Roršahov test se zasniva na podsvesnom razmišljanju. Odnosno, osnovna ideja podrazumeva da ispitanik projektuje svoje misli i osećanja na ono što se čini dvosmislenim na slikama. Opisujući ono što vidi na slici, zapravo, govori o sebi i kako projektuje značenje na stvarni svet.

Za tumačenje testa se koriste određena pravila. Ona uključuju određivanje lokacije, tj. dela slike na koji je fokus klijenta. Zatim, determinante vezane za boju, formu, pokret, senčenje, parove i refleksije.

Prilikom određivanja rezultata treba uključiti i toleranciju na stres, kognitivne operacije klijenta, zajedno sa perceptivnom tačnošću, orijentacijom na cilj, samopoimanjem i interesovanjem, kao i sposobnost kontrole emocija, fleksibilnost ideja i stavova, pa i odnos sa drugima. Nekoliko posebnih indeksa se koriste za razlikovanje suicidalnih misli i depresije.

Imajući u vidu ovu kompleksnost, tumačanja testa zahteva bogato znanje o dinamici ličnosti uopšte, kao i značajno iskustvo posebno sa Roršahovom metodom.

Upravo takvo iskustvo i znanje poseduje stručni tim Psiho centra MM.

📱 +381 (0) 69 12-98-136 (Mob./Viber/WhatsApp)

☎️ +381 (0) 18 276-943

📧 psihocentarmm@gmail.com

📍 Patrisa Lumumbe 26, 18000 Niš

Pogledajte prethodne objave:

Pošaljite nam poruku