
ADELIN SINDROM – ŠTA JE I KAKO SE LEČI?
Osoba sa Adelinim sindromom formira idealnu sliku svog partnera i pravi izbor „predmeta“ ljubavi na osnovu slike u s
vojoj glavi. Kada pronadje osobu koja odgovara njenoj idealnoj slici, pokušava otvoreno i nametljivo da stupi u kontakt. U slučaju da bude odbijena,
avljaju se razdražljivost i depresija.
Ovakav patološki odnos prema nekoj osobi, naziva se Adelin sindrom. Adelin sindrom nije uključen u zvaničnu listu psihijatrijskih bolesti, ali ipak, iziskuje pravilno lečenje uz podršku psihoterapeuta i okoline.
KLINIČKI SIMPTOMI ADELINOG SINDROMA
Kao i svaki poremećaj, i Adelin sindrom ima svoje simptome uz pomoć kojih postoji mogućnost ranog otkrivanja poremećaja.
- gubitak apetita
- izolacija, odbijanje komunikacije sa porodicom i prijateljima
- nesanica
- grubost prema drugima
- držanje socijalnih kontakata na minimumu
- negativne misli i osećanja
TRI FAZE RAZVOJA ADELINOG SINDROMA
Razvoj Adeling sindroma, odvija se u tri ključne faze
PRVA FAZA
U prvoj fazi, osoba sa Adelinim sindromom formira idealnu sliku svog partnera i pravi izbor „predmeta“ ljubavi na osnovu slike u s
vojoj glavi. Kada pronadje osobu koja odgovara njenoj idealnoj slici, pokušava otvoreno i nametljivo da stupi u kontakt. U slučaju da bude odbijena,
avljaju se razdražljivost i depresija.
DRUGA FAZA
U drugoj fazi, osoba pokazuje ogromnu ćelju da bude što bliže svojoj idealnoj osobi. Počinje da „uhodi“ i prati svaki korak „voljene osobe“. Adelin sindrom u ovoj fazi, kod žena se najčešće ispoljava kroz brigu, ljubavne poruke i ponudu za pomoć, dok kod muškaraca, Adelin sindrom se manifestuje kupovinom poklona, preteranom pažnjom, ljubomorom pa čak i kontrolom partnera.
TREĆA FAZA
Treća faza dovodi do patološkog nagona kao i ravnodušnosti prema ostatku sveta. Osoba postaje opsednuta „voljenom osobom“ te kasnije do kompletnog poremećaja koji može da dovede do potpune degradacije ličnosti..
LEČENJE ADELINOG SINDROMA
Iako Adelin sindrom nije u zvaničnoj listi psihijatrijskih bolesti, neophodno je lečenje i sprečavanje simptoma u ranoj fazi razvoja. Neophodno je da se na početku radi na uklanjanju sbih uspomena i predmeta koji su povezani sa osobom prema kojoj se javljaju opsesivne emocije. Takodje, neophodna je pomoć i podrška psihoterapeuta
kao i okoline. U procesu lečenja, za osobu sa ovim sindromom je veoma važna socijalizacija, ali i pronalaženje drugih aktivnosti koji će osobi „preokupirati“ misli.
Ko ima povišen rizik od Adelinog sindroma?
Povišen rizik od dobijanja ovog sindroma imaju osobe koje u svom detinjstvu nisu imale pruženu roditeljsku ljubav. Takodje, nesigurni ljudi su podložni sindromu. Ako je osoba zatvorena i nedostaju joj komunikacione veštine i sposobnosti, ne može graditi romantične i intimne odnose, to može dovesti do socijalne fobije. Socijalna fobija dalje može dovesti do toga da osoba sa ovim problemom traži osobu koja će joj pomoći da zajedno mrzi svet.